10. TÜRKTAY Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık Temasıyla Gerçekleşti

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen TÜRKTAY (Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi) Paneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açılış konuşmalarını yapmasıyla başladı. 

Bronz sponsor olarak katıldığımız “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” temasıyla gerçekleşen 10. TÜRKTAY etkinliği tüm paydaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Ankara Hilton-SA’da gerçekleştirilen etkinlikte iki gün boyunca düzenlenecek olan panellerde atık yönetimini ve bu yönetimin ülkemize sağlayacağı katkıları irdeleyip, sorunları masaya yatırdılar.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan “Zamana karşı yarışımızda, kazanan taraf olmak istiyorsak, yeşil ekonomiye geçişi hızlandırmalıyız. Yeşil bir ekonomiyle gelir ve istihdamı artırabiliriz. Temiz suya ve enerjiye erişimi iyileştirebiliriz. Atıkların ve karbon salınımının azaltılması, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemlerin koruması mümkün olabilir. Yani bugün yakın geleceğimizle ilgili çizilen felaket senaryolarını tersine çevirmenin bir yolu varsa, o da yeşil ekonomiye geçiştir. Bu noktada en önemli adım, sıfır atık yaklaşımıdır." şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Sıfır Atık Projesinin, şimdiye kadar başlatılmış olan en büyük çevre hareketi olduğunu belirterek bu projenin 81 ilde karşılık bulduğuna vurgu yaptı. Kurum: “Bugün buraya “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atığı konuşmaya geldik. En büyük önceliğimi atık oluşumunu engellemek. Yakında zorunlu depozito uygulamasını başlatacağız. Şehir meydanlarında, parklarda, AVM’lerde ve bahçelerde bu uygulama yaygınlaştırılacak ve halk bilinçlendirilecek.” dedi.