Ödül Kategorileri

Otomotiv, Elektrikli veya Elektronik Ürün

Başvuru Yap

Bu kategori, otomotiv ürünlerinin yanı sıra elektrikli ve elektronik cihazların tasarımında yer alan iç ve dış plastik bileşenleri kapsar.

Arabaların, kamyonların veya motosikletlerin tasarımında yer alan ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış plastik parçalar uygundur. Ayrıca çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, kahve makinesi gibi cihazlar da sunulabilir; uygulama sektörü sınırlı değildir ancak ürünlerin geri dönüştürülmüş plastik malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesinde işlevsellik, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik yol gösterici kriterler olacak. Ayrıca ilgili sektörlere getirilen yeniliklerin yanı sıra ürünün estetik nitelikleri de dikkate alınacaktır.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Yapı ve İnşaat Ürünü

Hem dış hem de iç mekan uygulamalarına yönelik inşaatlarda kullanılan plastik ürünler bu kategori kapsamındadır. Döşeme, borular, pencere çerçeveleri, yalıtım, çatı kaplama, kapılar, duvar kaplamaları, peyzaj ürünleri, dış mekan mobilyaları vb. dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunulabilir. 

Ürünlerin dayanıklılığı ve geri dönüştürülebilirliğinin yanı sıra yapı ve inşaat sektörü için sürdürülebilirlik açısından katma değer, ürünlerin değerlendirileceği temel unsurlar olacaktır. Ayrıca değerlendirme kriterlerinde ürünün kullanışlılığı, kullanılan geleneksel malzemelerin yerini etkin bir şekilde alma yeteneği ve sektöre getirdiği yenilikler de dikkate alınacak.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Ev ve Eğlence Ürünleri

Evlerde bulunan ve boş zaman aktiviteleri ve spor da dahil olmak üzere günlük aktivitelerde kullanılan her türlü plastik ürün veya günlük yaşamı iyileştiren diğer ürünler bu kategorinin kapsamına girmektedir. Ev eşyaları, oyuncak, spor ve eğlence malzemeleri, moda aksesuarları, mobilyalar ve elektronik ve elektrikli aletler dışında her türlü ürün sunulabilir.

Ürünün işlevselliği, kullanışlılığı ve geleneksel malzemeleri etkili bir şekilde ikame etme yeteneği ile estetik, bu kategori için temel değerlendirme unsurları olacaktır. Ürünlerin geri dönüştürülebilirliği ve sürdürülebilirlik açısından katma değeri dikkate alınacaktır.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Plastik Ambalaj Ürünü

Bu kategori tüketiciye yönelik plastik ambalajlarda kullanılan ürünleri kapsar. Ambalajın geri dönüştürülebilirliğini artıran yenilikçi tasarımlara sahip katılımlar teşvik edilmektedir. Gönderilen ürün bir tüketim malı olmalı ve ticari ambalaj kullanımı için üretilmiş olmalıdır (gıda ve gıda dışı uygulamalar, örneğin süt ürünleri, içecekler, yıkama sıvıları vb. dahil).

Gönderilen ambalaj ürünü için Geri Dönüştürülebilirlik analizinin yapılması gerekmektedir. A, B veya C sınıfı ambalajlar başvuruya uygundur. Ambalajın geri dönüştürülebilirliği bu kategori için yol gösterici değerlendirme unsuru olacaktır. Ayrıca ambalaj sektörüne getirilen yenilikler de dikkate alınacaktır.

Yasal Uyarı: Geri Dönüştürülebilirlik analizinizin doğruluğunu teyit etmek için organizatör tarafından sizinle iletişime geçebileceğini lütfen unutmayın.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Ürün Teknolojisinde Yenilik

Bu kategori, geri dönüştürülebilir ürünlerin üretimini ve/veya geri dönüştürülmüş içeriğin plastik ürünler üretmek için kullanılmasını kolaylaştıran teknoloji yeniliklerini kapsar. Geri dönüştürülebilirliğin önündeki mevcut engellerin ortadan kaldırılmasına veya üstesinden gelinmesine veya plastik geri dönüştürülmüş maddelerin yenilikçi üst düzey uygulamalarda kullanılmasına yardımcı olan her türlü teknoloji gelişimi bu kategoriye girer. Teknoloji yeniliği, diğer hususların yanı sıra, sürecin etkinliği, verimliliği, yenilikçiliği, performansı, kalitesi ve kârlılığının yanı sıra ürünlerin geri dönüştürülebilirliği açısından getirdiği iyileştirmelere göre değerlendirilecektir.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Geri Dönüşüm Makinelerinde Yenilik

Bu kategoride plastik geri dönüşüm süreçlerinin verimliliğini ve etkinliğini artıran yenilikçi makine geliştirmeleri sunulabilir. Plastik geri dönüşüm sürecine doğrudan dahil olmaları koşuluyla, ayırma, öğütme, parçalama, yıkama, filtreleme, ekstrüzyon ve geri dönüşüm sürecinin diğer aşamalarındaki gelişmeler ve yenilikler sunulabilir.

Makine, diğer hususların yanı sıra, genel plastik geri dönüşüm sürecine getirdiği etkinlik, verimlilik, yenilikçilik, performans, kalite ve maliyet verimliliğine ve daha kaliteli geri dönüşüme nasıl katkıda bulunduğuna göre değerlendirilecek.

Başvuru formunu doldurmadan önce temel kriterleri dikkatlice okuyunuz.


Plastik Geri Dönüşüm Elçisi

Bu ödül , son 12 ayda Türkiye plastik geri dönüşüm sektörüne olağanüstü katkılarda bulunan ilham verici bir kişiye verilecek . Bu kategori sektör profesyonellerine, politikacılara, memurlara, STK aktivistlerine, vatandaşlara veya kendini plastiklerin geri dönüşümünü savunmaya ve geliştirmeye adamış diğer kişilere açıktır. Lütfen böyle bir onura layık olacağını düşündüğünüz kişileri aday gösterin.

Not: Kendinizi aday gösteremezsiniz.

 


*Ödüllere başvuru ÜCRETSİZDİR.