2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi Gerçekleşti

Emine Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi" kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi, "Atıklarını Azalt-Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla" temasıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.

Türkiye'de sürdürülebilir çevre ve kalkınma alanında önemli bir yol kat edilmesini sağlayan Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen zirvede, Türkiye ve dünyadan çevre konusunda sorumluluk alan tüm paydaşları bir araya getirdi.

Zirvenin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "2021 yılında depozito uygulamasına başlayacağız. Bu yıl sonuna kadar şehirlerimizde, meydanlarımızda yerleştireceğimiz makinelere içecek ambalajlarınızı atmak karşılığında kontör, otobüs bileti ve çocuklarımıza oyuncak vererek vatandaşlarımızı teşvik edeceğiz." dedi.

Zirvede konuşan Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi'nin ilk kez 2017'de tanıtıldığını, iki yılda çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini anlatarak, bu hareketin, kamu, özel sektör, medya ve STK iş birliğiyle hızlı bir şekilde yayıldığını söyledi. Sözlerine, “2020 yılı itibarıyla bütün belediyelerimizde Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişi tamamlamayı hedefliyoruz. Sıfır Atık Projesi'nin, yerel bazda ülkemize, küresel ölçekte tüm dünyaya yaptığımız en büyük yatırım olduğuna inanıyorum.” şeklinde devam etti.

Etkinlikte 'Küresel Sorunlara Kentsel Çözümler: Şehirlerde Sıfır Atık', 'Yerel Yönetimlerde Atık Yönetimi ve Finansmanı', 'Döngüsel Ekonomide Sürdürülebilir Atık Yönetimi ve Kaynak Verimliliği' oturumları düzenlendi. Son oturumda moderatör olan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar konuşmasında; "2017 yılında başlayan sıfır atık projesiyle bugüne kadar 318 ton dönüştürülebilir atık ekonomiye kazandırıldı. 2023 yılına kadar geri dönüştürme oranını %13-15’ten %35'e çıkarmak istiyoruz." dedi.

Sıfır Atık Zirvesi kapsamında bu yıl ikinci kez yılın çevreci proje, kişi, kurum ve kuruluşlara ödülleri de Emine Erdoğan tarafından verildi.