4. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Tamamlandı, Dünyamızın Geleceği Konuşulurken Düşük Karbon Kahramanları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde 26 Nisan 2017 tarihinde dördüncüsü düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde, kamu sektöründen, yerel yönetimlerden, akademik çevrelerden, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile gençler; karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolu konularında görüş alışverişleri için buluştu.

IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde; bölgesel ve küresel karbon piyasaları, yeni karbon çerçeveleri olan NMM (yeni Pazar mekanizmaları) ve yeşil iklim fonu (GCF), gelişmekte olan karbon piyasalarının potansiyelleri, iklim politikasında ve karbon piyasalarında yeni düşük karbonlu dönem için stratejileri, şirket risk yönetiminizin iklim değişimi perspektifiyle yeniden tanımlanması, yeni PPP- Kamu Özel Ortaklığı seçeneklerinin yani iklim değişimi finans mekanizmaları ile desteklemenin öğrenilmesi konuları hakkında konuşuldu.

Zirvede, karbon salınımında cimri davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan 19 kuruluş “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi. 2017 Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın elinden aldı.