Ambalaj Atıklarını Toplamada Çevreci Bisiklet

PAGÇEV ve Datça Belediyesi iş birliği ile iklim değişikliğine karşı edilen mücadelede karbon salınımını azaltmak ve vatandaşların bisiklet kullanmaya teşvik etmek amacıyla ambalaj atıklarını toplamada çevreci elektrikli bisiklet kullanılmaya başlandı.

Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEV gerçekleştirdiği geri dönüşüm projelerine Datça Belediyesi ile hız kazandırmaya devam ediyor. Çevreci elektrikli bisiklet kaynağında ayrı toplanmış ambalaj atıklarını geri dönüşüme kazandırırken, temiz bir enerji çeşidi olan elektrik enerjisi ile çalıştığından dolayı hava kirliliğini önlemede yardımcı olmaktadır.

Datça Belediyesinde uygulanan yeni toplama sistemi çevreci elektrikli bisiklet ile özellikle sahil kısmında bulunan ve toplama araçlarının girmesinin zor olduğu bölgelerde ambalaj atığı biriktirme ekipmanlarından daha kolay ve daha sık toplama gerçekleştirilmektedir. Hem gündüz hem de gece toplama gerçekleştirebilen bisiklet çevre halk tarafından oldukça olumlu tepkiler almaktadır. 2017 yılının ikinci çeyreğinden itibaren kullanılmaya başlanan bisiklet sayesinde ambalaj atıklarının toplanmasında %10 artış kaydedilerek ekonomiye katkı sağlanmıştır.