YENİ AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı

Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışmalarının verim ve etkinliğinin artırılmasını sağlamak için hazırlanan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" Resmî Gazete'de yayınlandı. Yönetmenliğin, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmesiyle 24 Ağustos 2011 tarihli "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" yürürlükten kalkacak.

Yeni yönetmelikte öne çıkan bazı önemli değişiklikler şunlardır;

· Doğal kaynak/hammadde korunumu ve geri dönüşümün yaygınlaşması amacıyla ambalaj üreticilerine belirli oranlarda geri dönüştürülmüş malzemeden elde edilen hammadde kullanma zorunluluğu getirildi.

· Lisanslı atık toplama/taşıma tesisleri hizmet edecekleri nüfus doğrultusunda kategorilere ayrıldı.

· Yurt içinde piyasaya sürdüğü ambalajların toplamı yıllık bin kilogram ve altında olan işletmeler geri dönüşüm/geri kazanım hedeflerinden muaftır.

· 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcılara ücret karşılığı verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

· Yetkilendirilmiş kuruluşlara hedeflerinin yüzde 80'ini belediyelerin kaynakta ayrı toplama sisteminden sağlama zorunluluğu getirildi ve belediyelere yapılan alt yapı desteğinde iyileştirmeler yapıldı.

· Piyasaya süren firmalara; ürünlerinin ambalajlarının geri dönüşümü için ya depozito uygulama ya da Yetkilendirilmiş Kuruluştan hizmet alma yükümlüğü getirildi. Belediye ile anlaşma seçeneği kaldırıldı.

· Ambalaj Üreticileri, Tedarikçiler ve Piyasaya Sürenler için ambalaj bildirimleri Şubat ayından Mart ayı sonuna alındı.

· Depozito yerine Yetkilendirilmiş Kuruluş ile çalışma yöntemini tercih eden piyasaya sürenlere yapmış oldukları sözleşmeyi en geç Haziran ayı sonuna kadar Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden göndermek yükümlülüğü getirildi. Bu düzenleme ile Haziran ayı sonunda sözleşme yükleme bölümü kapanacak ve sözleşmelerini yüklemeyen firmalar belgelendirme yükümlülüklerini yerine getiremeyecekler.

Sizler de yeni yönetmelik ile birlikte bir önceki yıla ait bildirimlerinizi Mart ayı sonuna kadar yapmayı unutmayın. PAGÇEV'in 2018 yılı belgelendirme kotalarında yer almak için pagcev@pagcev.net adresinden bizlerle iletişime geçebilir, Yönetmelik ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Yönetmeliğin tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.