Başakşehir Belediyesi’nin “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” Sloganıyla Başlattığı Geri Dönüşüm Kampanyasının Tanıtımı Gerçekleşti

Başakşehir Belediyesi’nin “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” sloganıyla başlattığı çevre bilinci ve geri dönüşüm kampanyasının tanıtımı, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Emine Erdoğan’ın onur konuğu olduğu programla tanıtıldı.

Başakşehir Belediyesi “Sıfır Atık” projesine dev bir kampanyayla destek verdi. Kampanyanın maskotları Başakgiller’in de tanıtıldığı programda konuşan Emine Erdoğan, “Bugün Başakşehir Belediyesi Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm Kampanyası tanıtım toplantısında, ‘Sıfır atık’ projesinin ete kemiğe büründüğünü gördüm. Hedefimiz, sıfır atığı teknik bir proje olmaktan çıkarıp, bir yaşam kültürüne dönüştürmek. Bu girişimin diğer belediyelerimize de örnek olmasını diliyorum. Bu proje sayesinde 1,5 yıl içinde 42 milyon ağacın kesilmesini önledik. İnşallah 2023'te atık karnemizde sıfır yazacak.” dedi.

Sıfır Atık projesiyle ilgili tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “İlk etapta 10 bin çocuğa ulaşıp onların da geri dönüşüm kampanyamıza aktif olarak katılmalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Başakgiller’in sahne şovu özellikle çocuklardan yoğun alkış aldı. Kampanyanın maskotları Başakgiller; “Başakcan”, “Dönüştör Fikri” ve “Süper Pati” zaman zaman Başakşehirlilerle bir araya gelecek. Başakgiller, etkinliklere katılarak “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” kampanyasının canlı kalmasını ve özellikle çocuklar tarafından benimsenmesini sağlayacak.

Başakşahir Belediyesi, kampanya ile ilk etapta konutlarda geri dönüşümü sağlamayı hedefliyor. Vatandaşlara dağıtılacak askılar sayesine dönüştürülebilecek ürünler plastik, kâğıt ve cam gibi kategorilere ayrılacak. Kampanya kapsamında site yönetimleriyle de işbirliğine gidilecek. Yıl içerisinde geri dönüşüm ve sıfır atık projesine en çok katkı sağlayan siteler ödüllendirilerek hem vatandaşların teşvik edilmesi hem de kampanyanın daha geniş kitlelere ulaşması amaçlanıyor.