Çevreye Duyarlı Gençler Sosyal Medyada Ses Getirmeye Kararlı

PAGÇEV, Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir LivingLab  iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz "Geri Dönüşüm İçerikli Sosyal Medya Kampanyaları Tasarlıyoruz!" etkinliğini 10-15 yaş arasındaki gençlerimiz ve sevimli maskotumuz PAG ile gerçekleştirdik. PAGÇEV’den geri dönüşüm eğitimi alan çocuklar, ambalaj atıklarını doğru ayırmayı deneyimleyerek atıkların nasıl ayrıştırılması gerektiğini de öğrendiler. Daha sonra da kendi sosyal medya kampanyalarını tasarlayarak en iyi projeyi oluşturmak için yarıştılar.

Her grup kendi projesini arkadaşlarına sundu ve bu videolar kaydedilerek Başakşehir LivingLab’ın Youtube kanalında yayına alındı. Videolar 1 hafta yayında kaldı ve oylamaya sunuldu. En çok beğeni alan (izlenme oranı değil) ekip 1. seçildi ve sürpriz bir ödül ile ödüllendirildi.

Geri dönüşüm çalışmalarını uygulamalı olarak öğrenen çocuklar heyecanlarını bizimle paylaştı:

Meryem Turmer; “Amerika’dan geldik ve İstanbul’da üç yıldır yaşıyoruz. Başakşehir’de oturuyoruz. 6. sınıf öğrencisiyim. LivingLab merkeziyle yeni tanıştım ve çok beğendim. Bugün geri dönüşüm hakkında çok faydalı bilgiler öğrendim. Atıklarımızı nasıl değerlendirebileceğimizi ve bizlere tekrar nasıl döndüğünü öğrendim.”

Ömer Avcıoğlu; ”Bir koli çöp içerisinden geri dönüşebilen atıkları ayrıştırmayı uygulamalı öğrenmek çok güzel bir deneyim oldu. Aileme de bu konuda neler yapmaları gerektiğini ben öğreteceğim.”

Çocukların videolarını izlemek için: