ÇOCUKLAR KENDİ TASARLADIKLARI BİLGİSAYAR OYUNU İLE GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÖĞRENDİ

PAGÇEV, Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab ile birlikte 10-15 yaş arası öğrencileri kapsayan “Geri Dönüşüm Temalı Bilgisayar Oyunu Tasarımı Etkinliği” düzenledi.

Ambalaj Atıkları Yetkilendirilmiş Kuruluşu PAGÇEV, çocuklara çevre ve geri dönüşüm bilinci kazandırmak için hayata geçirdiği eğitim projelerine teknolojiyi de dahil etti. Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen LivingLab (Yaşam Laboratuvarı) ile birlikte düzenlediği “Geri Dönüşüm Temalı Bilgisayar Oyunu Tasarımı Etkinliği” ile çocukların kendi bilgisayar oyunlarını kendilerinin tasarlaması sağlandı.

PAGÇEV’in geri dönüşüm kahramanı olan PAG’ın da başkahraman olduğu oyunda, ambalaj atıklarının doğru bir şekilde ayrıştırılması bilincinin çocuklara verilmesi ve bunu yaparken de eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak için çalışıldı.

Oyun tasarımı öncesinde verilen çevre ve geri dönüşüm konulu eğitim ile oyunun ana teması öğrencilere verildi. Ardından 8 saat boyunca alınan dijital eğitim programıyla birlikte öğrenciler, geri dönüşüm temalı bilgisayar oyunlarını kendileri tasarladılar. Gün sonunda katılımcı çocuklarımız PAG kahramanımızdan sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Başakşehir Living Lab bünyesinde çocuklar tarafından tasarlanan oyun, yıl boyunca sergilenecek ve ziyaretçiler yaşıtlarının tasarladığı oyunla tanışma fırsatı bulabilecekler. Etkinlikte yıl boyunca düzenlenecek turnuvalara katılan öğrencilerden birinciye ise sürpriz bir hediye verilecek.