PAGÇEV İş Birliği ile Esenler Belediyesi'nde Kapı Kapı Bilgilendirme

Ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplatılması konusunda çalışmalarını özverili bir şekilde sürdüren Esenler Belediyesi, başlattığı yeni proje ile, Esenler’deki tüm hanelere tek tek ulaşmayı hedefliyor. Proje kapsamında kapı kapı bilgilendirme yapılarak, hane halkına ve özellikle ev hanımlarına evlerinde oluşan ambalaj atıklarını ayrı biriktirmeleri gerektiği anlatılıyor. Bilgilendirmeden sonra her haneye bir adet iç mekan kutusu ve poşet teslim ediliyor.

Ayrıca vatandaşların kaynakta ayrı toplama ve geri dönüşüm konularında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ölçebilmek adına, anket yapılarak, ambalaj atık türleri ve geri dönüşümün önemi konularında sorular yöneltiliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda mahallelere göre geri dönüşüm haritası çıkartılıyor.

Pilot bölgede başlayan bilgilendirme çalışmaları sonucunda bölgede % 61 oranında ambalaj atığı toplamada artışı gözlendi. Bilgilendirme yapılan 6610 haneye 5607 adet kutu dağıtıldı. Proje hedefi olarak, ilerleyen günlerde tüm Esenler’de bulunan 130.000 adet haneye bilgilendirme yapılarak iç mekan kutusu ve poşet temin edilecek.