İSTANBUL ULUSLARARASI ÇEVRE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Zirvenin açılış programına Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, şehir plancıları, sanayiciler, STK ve sektör temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Zirvenin açılış konuşmaları Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı tarafından yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yrd. Sn Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar; “TBMM, Külliye ve Bakanlık binasında sıfır atık projesi uygulanıyor ve artık odalarda çöp kovaları bulunmuyor. İstanbul’da 22 bin ton/gün atık çıkıyor. Döngüsel ekonomiyle birlikte bunu geri dönüştürebiliriz” dedi. Birpınar ayrıca, “Bu yıl sonu itibarıyla da Ankara’daki bütün kamu binalarında, üniversite ve okullarda sıfır atık sistemine geçiyoruz. Önce devletin bu işlerde örnek olması gerekiyor.” diyerek bu konuda tüm kurumların birlikte çalışması gerektiğini aktardı. Ardından İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı konuşmasında İstanbul’da 3000 tonluk yakma tesisi yapıldığını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından protokol heyetinin katılımıyla zirve ve fuarın resmi açılışı kurdele kesilerek yapıldı. Daha sonra zirvenin panel programlarına geçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi ve Fuarı”nın ikinci gün programı, Emine Erdoğan Hanımefendi ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla gerçekleşti.

Zirvenin ikinci gününde konuşmasını gerçekleştiren Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan tasarruftan bahsederek “İstiyoruz ki çocuklarımız gelecekte berrak gökyüzünü, mavi okyanusları ve yemyeşil ormanları sadece kitaplarda görmesin. İşte bu sebeplerle geçtiğimiz yıl ‘Sıfır Atık’ seferberliğini başlatarak önemli bir adım attık. Bu konuyla alakalı çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.” dedi. 

Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’da konuşmasında, “İstanbul’da çöp gazından 300 bin haneye yetecek kadar elektrik üretiyoruz. “Sıfır Atık” projesi kapsamında israfı azaltmak, atıkları kaynağında ayrıştırmak ve geri dönüştürmek için kapsamlı atılımlar gerçekleştireceğiz.” dedi. Ardından Başkan Uysal ile birlikte fuar alanını gezen Emine Erdoğan, stantları ziyaret etti.

Fuarda, kamu kurum ve kuruluşlarından özel sektöre kadar çok sayıda katılımcı stant açtı. PAGÇEV olarak stantlı katılım gösterdiğimiz zirvede katılımcılara kendimizi tanıtarak, sorularını yanıtlama fırsatı bulduk.