PAGÇEV GENEL MÜDÜRÜ YAĞMUR CENGİZ A PARA TV’DE

PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz, A Para TV kanalında yayınlanan “Ekonomide Bir Hafta” programında geri dönüşüm sektörünü değerlendirdi.

A Para televizyonunda canlı yayınlanan “Ekonomide Bir Hafta” programına katılan PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz, “Sorumlu Endüstri, Sorunsuz Çevre” misyonu ile çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 2014 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirilmiş kuruluşu olarak hizmet sunduklarını söyledi. Türkiye’de ürününü ambalajlı olarak piyasaya süren üreticilerin, söz konusu ürünlerinin ambalajlarını geri dönüştürme yükümlülüğünü üstlendiklerini anlatan Cengiz, “PAGÇEV olarak hem çevreye, hem ekonomiye katkı sağlıyoruz. 2018 yılında 16 ilde, 70 belediyede, 13 milyon nüfusun 280 bin ton atığını geri dönüştürdük. Sadece geçen yıl yaptığımız bu çalışmalarla 2 milyon 200 bin ağaç kesilmekten kurtuldu, 7 milyon 300 bin Kw saat elektrik tasarrufu edildi, 326 milyon litre fosil yakıt tasarrufu ve 3.2 milyon litre su tasarrufu sağlandı. Toplamda ekonomiye 780 milyon liralık katkı sunduk.” Dedi.

Toplumda bilinçli tüketici modelini oluşturmayı hedeflediklerini işaret eden Cengiz, Türkiye’nin “Sıfır Atık” projesiyle bu yönde önemli bir adım attığını söyleyerek, geri dönüşüm bilincinin toplumdaki her kesimde yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Ambalajların yaklaşık yüzde 40’lık kısmı plastik grubunda olduğunu belirten Cengiz, “daha hafif ve karbon salınımı daha az olan plastik, bu tür avantajlı özellikleri nedeniyle daha fazla tercih ediliyor. Plastik ürünler, geri dönüştürülürken de daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda hayatımızın her alanında yer alan plastik ürünler, ambalajda da ağırlığını artırıyor.” Açıklamasında bulundu.

Yayının tamamını izlemek için tıklayınız.