Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri’nin İkincisi Gerçekleşti

2. Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri 8-9 Eylül 2018 tarihlerinde Sarıyer Kilyos’ta gerçekleşti. İstanbul’un dört bir yanından yüzlerce katılımcıyla bu yıl ikincisi gerçekleşen festivalde çevre aktivistleri, ressamlar, heykeltıraşlar, öğrenciler, sanatseverler, çevreci dernekler, sivil toplum kuruluşları, platform ve inisiyatifler doğa için bir araya geldi. Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği 2 gün süren etkinlikte; kıyı temizliği, kumsa sanat, kum zambakları festivali, bisiklet, konser, forumlar ve atölyelere kadar birçok çevreci etkinlikler gerçekleşti.

Festivalin ilk gününde açılış kıyı temizliği ile başladı. Çevreyi korumak ve kirliliğe dur demek adına gönüllüler bir araya gelerek sahil temizliği yapıldı. Etkinlikte kıyı temizliğinin yanı sıra çevre ve ekolojik dengeye dikkat çekilen forumlar, 5. Kumda Sanat Şenliği, Ahşap Heykel Sempozyumu Sergisi, Sarıyer’e bağlı köylerde nesli hızla tükenmekte olan “Kum Zambaklarını” koruma altına almak için ise “8. Kilyos Kum Zambakları Festivali” düzenlendi.

Festivalin ikinci gününde İstanbul’un en büyük doğa hareketinde çevre kirliliğine dikkat çekmek ve sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla 250 bisikletli ile birlikte “Doğa için Pedal Çevir” etkinliği düzenlendi.

Festivalde ayrıca çok sayıda farklı atölye ve forumlar yer aldı. Kilyos sahilinde kumda sanat çalışmalar gerçekleşti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin ahşap heykelleri katılımcılar ile buluştu.

Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri iki günün ardından plaket töreniyle son buldu. Etkinlikte stant kuran çevreci dernekler, heykellere hayat veren sanatçılar ve etkinliğe katkı sağlayanlara plaketleri Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından takdim edildi.