Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygıdeğer Eşleri Emine Erdoğan'ın Öncülüğünde "Sıfır Atık Projesi" Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Saygıdeğer Eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tanıtıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

İsrafın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan "sıfır atık" konusunda gerçekleştirilen toplantıya; milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarının başkanları, üniversite rektörleri, akademisyenler, belediye başkanları, sivil toplum temsilcileri, medya mensupları ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Törende konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; “Dört aylık çalışmalarda 45 ton kağıdı ayrıştırmış olduk. Aynı zamanda 11 ton plastik 2,5 ton cam, bir ton metal ve altmış ton da değerlendirilebilir atık ayrıştırmış olduk. Sadece kağıttan elde ettiğimiz karımız şu; 766 tane ağacı kesilmekten kurtarmış olduk.  Sekiz ton sera gazı salınımını azalttık.  165 varil petrol kullanımını engelledi ve dört tonda cevher kullanımını da engellemiş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Saygıdeğer Eşleri Emine Erdoğan ise, “Sıfır Atık projesinin yaygınlaştırılmasında kararlılık vurgusu yaptı.  Kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan ve tüm Türkiye’de yaygınlaşması amaçlanan sıfır atık projesinin sadece bir çevre duyarlılığı çalışması olmadığını aynı zamanda insanlığın geleceği adına bir sorumluluk vazifesi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Çevre yönetimi tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ancak atıkların kontrolüyle mümkündür. Zira atıklar kılık değiştirmiş enerji kaynaklarıdır. Tüketimi üretime dönüştürmeliyiz. Bu konuda bireysel bilinç kadar kurumsal kararlılık da oldukça önemlidir. Sıfır atık kültürünü yaygınlaştıralım. Bizlerin gayreti tonlarca atığı ekonomiye kazandıracaktır. Sıfır atık farkındalığı dalga dalga evlere de yaygınlaşmalı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde biz bu çalışmayı etkin bir şekilde başlattık. Çevre ve şehircilik Bakanlığı öncülüğünde bir sistem kurduk. Tabiatı bekçilerle değil inşallah bilinçle koruyacağız.” dedi.